Rekuperační větrání. Proč větrat?


Každý živočich potřebuje k životu dýchat! Mnoho lidí si neuvědomuje co dýchá a co mu jde přímo, přes plíce, do krve. Nejhorší škodlivinou je oxid uhlíku, který vzniká dýcháním a přeměnou kyslíku. Každý člověk v průměru spotřebuje asi 22m3 za 1hod. vzduchu do snížené koncentrace kyslíku a narůstající koncentraci oxydu uhličitého (CO2)! Tento CO2 v nadbytku, v míře již označované jako limitní, ze zdravotního hlediska způsobuje malátnost, ospalost až bolesti hlavy!

Další důvod proč větrat, je odvádět a ředit „jedy“, které se do vzduchu dostávají z nátěrů, malby, umělých hmot,koberců, nábytku apod. Další škodlivinou je zvýšená vlhkost, zejména v kuchyních a v koupelnách. Tyto, většinou jedovaté látky se nám dostávají přímo do krve a způsobují různé „alergie“ nazývané „civilizační“ choroby! Ale většinou si je způsobujeme sami! Co pomůže, při těsných oknech a dveřích, že pustíme ventilátor nad sporákem, v koupelně, na WC…, když není kudy by se dovnitř dostal čerstvý vzduch! Takže ventilátor běží, bere energii, ale nevětrá! Tak je tomu i doma, kde má dojít k odpočinku a obnově sil! Domy se stále více zateplují a utěsňují, aby neutíkalo teplo, energie, kterou musíme platit, pokud chceme mít alespoň nějaký komfort! Při tom se zapomíná na to, že v domech chceme taky žít! Čerstvý vzduch potřebují nejen stavby, ale i lidé v nich! Takové tzv. „mikroventilace“ v oknech nefungují, protože zrovna není vítr! Takže si myslíme... ale ono se neděje nic!

Navrhujeme vám provedení rekuperačního větrání, (vyfukovaným vzduchem se ohřívá vstupní vzduch – v zimě! V létě je tomu naopak, zase si nepouštíme dovnitř vedro, prach a hmyz!). Systémy mají filtry, které je potřeba podle návodu ošetřovat!

Pro zvláště vlhké provozy, jako jsou bazénové haly se pomocí tohoto systému s příkonem řádově několika Wattů, oproti jiným odvlhčovačům, provede i odvlhčování, zejména v zimě! Protože v zimě je nasávaný venkovní vzduch při ohřátí na vnitřní teplotu, zase poměrně velice suchý pro vnitřní prostor, nabízíme i takové rekuperační jednotky, které „umí“ vracet vnitřní vlhkost! Tím nedochází k nadměrnému vysušování bytu, což je velmi příjemné zejména při spaní, (v ložnicích, obývácích apod.)!